Hogyan fagyasszuk és tároljuk a gyümölcsöket otthon jegesedés nélkül?
Először nézzük meg, milyen ha a hagyományos módon, sima ételtárolóban vagy ami még rosszabb, nejlon zacskóban tesszük el a málnát, ezt a fantasztikus gyümölcsöt.
fagyasztott málna jegesedése
Az eredetileg egészséges, gyönyörű állagú málna jegesedett, majd felolvadás után lucskos, szinte elfolyós lesz.
Még rosszabb, ha a hosszú tárolás közben már a fagyasztóban a pörkölt vagy a töltött káposzta szaganyagával telített jéggel záródik körbe.
Így tehát ne fagyasszunk!
De mutatjuk a megoldást is.
A gyümölcsök tartós tárolására rengeteg módszert és lehetőséget találtak már ki, de mivel a vitaminok, különösen a C vitamin 60 °C-on elbomlik, ebből a szempontból a leghasznosabb tárolás a fagyasztás.
A fagyaszthatóság szempontjából mi három gyümölcs kategóriát különböztetünk meg.
-
nem fagyasztható: állaguk miatt nem fagyasztható gyümölcsök, pl. körte, őszibarack, ringló, szőlő, nektarin stb., általában a lédús gyümölcsök
-
körültekintően fagyasztható: gyenge állagú jól fagyasztható gyümölcsök, melyek lágy szerkezetük miatt mind a fagyasztáskor, mind a kiolvasztáskor nagy elővigyázatosságot igényelnek.Ilyenek, pl.. különösen a málna, az eper, a szeder, ribizli, bodza, rebarbara, egres ill. köszméte, homoktövis, szilva, áfonya s általában a bogyós gyümölcsök.
-
kiválóan fagyasztható: minden szempontból jól fagyasztható gyümölcsök, mint pl. a meggy, cseresznye. Ide sorolandó még az erdei gyümölcsök közül a som, a csipkebogyó, a kökény, galagonya, berkenye, vadszeder.
Mi most a 2. csoportról írunk pár gondolatot.
Fagyasztott szeder és málna kiolvasztása
Aki fagyasztott már málnát, az tudja, hogy milyen fantasztikus télen elővenni és élvezni a majdnem nyári minőségű gyümölcsöt.
A fagyasztásával azonban körültekintően kell eljárni, ugyanis rendkívül törékeny. Sokan azt javasoljak, hogy egy tálcán egy sorban fagyasszuk le először a szemeket, majd a már fagyott málnát tegyük egy zacskóba.
Nos, nem ez a legjobb megoldás!
A fagyasztás során, a zacskóba pakoláskor páralecsapódás történik a fagyott gyümölcs felületén, valamint a zacskóban a hosszú hónapok után jegesedik, s amikor felengedjük, sajnos vizes lesz, lerontva ezzel az állagát.
Nem beszélve arról, hogy a fagyasztóban tárolt egyéb élelmiszerekkel, illetve azok által engedett anyagokkal interakcióba lépve - melyet a fagyasztó nyitogatása is elősegít-, az eredeti ízeket is módosíthatja.
Kézenfekvő lenne a vákuumcsomagolás, de a vákuumzacskós megoldás a fentiek miatt nem javasolt.
A legjobb megoldás erre, ha a gyümölcsfagyasztás befőttesüvegekben történik -ebben a fázisban még nem váuumozott, de a tetővel lezárt módon- , ezzel elérhetjük azt, hogy kezdetektől fogva a gyümölcsöt ne érje se víz, se pára, sem pedig jég.
Amikor a gyümölcs megfagyott, egy pillanatra kivesszük a fagyasztóból és a webshopunkban kapható vákuumpumpa és vákuumszelep segítségével az üveget levákuumozzuk.
Ezzel biztosíva lesz, hogy a gyümölcs a hosszú tárolás alatt nem jegesedik. Ez a módszer arra is alkalmas, hogy meghosszabbítsa az eltarthatóságot, hiszen levegőtől elzárt állapotban az élelmiszerek élettartama a sokszorosára nő.
Ne felejtsük el, hogy az így tárolt törékeny bogyós gyümölcsök az eredeti állagukat is jobban megtartják.
Végül a téli hónapokban, amikor elfogyasztani kívánjuk, érdemes zárt állapotban felengedni, így nem csapódik ki a felületén a pára, nem nedvesedik.
Ha csak egy részét kívánjuk tálalni, akkor is praktikusabb, mint a vákuumtasakos megoldás, hiszen a befőttesüveget gyorsan vissza is zárhatjuk és vákuumozhatjuk.
A fenti tárolási módszer nem csak a gyümölcsök esetén praktikus, hanem igaz minden jól fagyasztható zöldségre, különösen a hüvelyesekre, babra, borsóra stb..